top of page
Szukaj

Ogród wertykalny - 5 zalet jego posiadania

Zaktualizowano: 29 lis 2023


Wertykalny ogród to jeden z najszybciej rozwijających się trendów projektowania. To nowatorskie podejście polega na wykorzystaniu pionowych powierzchni do uprawy roślin. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Zapraszamy do lektury!


Jak działa nasz system filcowy Garden Plus?

Rośliny sadzimy w kieszeniach w matach filcowych. W matę wbudowana została warstwa wodonośna, która pozwala korzeniom roślin pobierać wodę w fazie podlewania. Maty filcowe Garden Plus są przepuszczalne dla wody i powietrza, co pozwala roślinom na swobodny przerost korzeni oraz wspinanie się pnączy, które w efekcie tworzą piękną, gęstą ścianę zieleni.

ogród wertykalny
zielona ściana z roślin

Dlaczego warto założyć ogród wertykalny?

Wertykalny ogród to innowacyjny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni, który zdobywa coraz większą popularność wśród miłośników zieleni i nowoczesnych rozwiązań. Jego główną zaletą jest efektywne wykorzystanie przestrzeni wertykalnej, dzięki czemu nawet w miejscach o ograniczonym metrażu można stworzyć bujny, kwitnący zakątek. Dla wielu osób mieszkających w zatłoczonych miastach, gdzie brakuje miejsca na tradycyjne ogrody, wertykalne ogrody stają się prawdziwą oazą zieleni.


Jednak to nie tylko estetyka przemawia za takim rozwiązaniem. Wertykalny ogród przynosi również liczne korzyści zdrowotne. Otaczanie się zielenią ma udowodniony pozytywny wpływ na samopoczucie, zmniejsza stres i poprawia koncentrację. Z punktu widzenia ekologii, wertykalne ogrody to także strzał w dziesiątkę. Takie podejście do ogrodnictwa stanowi połączenie funkcjonalności, estetyki i dbałości o środowisko, co czyni go idealnym wyborem dla tych, którzy pragną łączyć przyjemne z pożytecznym.


Oto kilka korzyści wynikających z wertykalnych ogrodów:

  • Oszczędność miejsca: jedną z największych zalet wertykalnych ogrodów jest to, że można je zbudować nawet w małych pomieszczeniach. Znajdując się na ścianie, pozostawiają sporo przestrzeni użytkowej.

  • Możliwość zróżnicowania roślin: wertykalne ogrody oferują szeroki wybór roślin, które można uprawiać na jednej powierzchni. Można wybierać spośród wielu odmian, co pozwala na tworzenie zróżnicowanych i interesujących ogrodów. Na naszej ścianie z pewnością zmieści się więcej gatunków niż na standardowym parapecie :)

  • Łatwość utrzymania: wertykalne ogrody są łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają od właściciela dużo pracy. Oświetlenie i system nawadniania zainstalowane przez nas działają w pełnej automatyzacji. Aby zapewnić roślinom piękny i zdrowy wygląd, zachęcamy do skorzystania z naszego serwisu pielęgnacyjnego w formie abonamentu.

  • Estetyka: wertykalne ogrody są bardzo atrakcyjne wizualnie i mogą być wykorzystywane jako element ozdobny, wypełniający przestrzeń. Co więcej, zielone ściany nie tylko cieszą oko, ale także poprawiają samopoczucie. Psychologia kolorów mówi, że zielony uspokaja, rozluźnia i sprzyja redukcji stresu.

  • Zdrowie: powietrze w pobliżu zielonej ściany ma zwiększoną wilgotność, co jest nieocenionym atutem szczególnie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Co więcej, wertykalny ogród wycisza i poprawia akustykę wnętrza, co może okazać się zbawienne dla osób zestresowanych i cierpiących na bóle głowy.

Wertykalne ogrody posiadają wiele zalet, które sprawiają, że są one idealnym rozwiązaniem dla osób chcących mieć piękną, zdrową roślinność w domu, nawet jeśli mają ograniczoną przestrzeń. Jeśli chcesz mieć zieloną ścianę we własnym domu czy biurze, zapraszamy do kontaktu! Wspólnie wybierzemy najlepsze miejsce dla niezwykłej roślinności!


155 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page