top of page
Szukaj

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się do ogrodu wertykalnego?

Zaktualizowano: 24 lis 2023

Ogrody wertykalne to ciekawa i innowacyjna forma aranżacji przestrzeni, która pozwala na wykorzystanie wolnej przestrzeni w pionie. Nie tylko pięknie zdobią ściany budynków i elewacje, ale także mają liczne korzyści dla zdrowia i środowiska. Jednak, aby stworzyć piękny i zdrowy ogród wertykalny, ważne jest odpowiedni dobór roślin. Wybór gatunków roślin ma ogromny wpływ na efekt końcowy oraz łatwość utrzymania ogrodu w dobrym stanie. W tym artykule omówimy, jakie rośliny najlepiej sprawdzą się do ogrodu wertykalnego i jakie czynniki należy brać pod uwagę przy ich wyborze. Zapraszamy do lektury!


Nasz autorski system Garden Plus pomieści 24 rośliny na 1m kwadratowym zielonej ściany. W jaki sposób wybrać poszczególne gatunki?


Podobne wymagania

Rośliny znajdujące się na zielonej ścianie powinny mieć zbliżone do siebie wymagania w zakresie warunków uprawy, takich jak: nawodnienia, nasłonecznienie, wilgotność i temperatura, aby ich utrzymanie było łatwiejsze. Dlatego warto wybierać rośliny, które będą się dobrze komponować pod względem wymagań oraz harmonijnie łączyć ze sobą wizualnie.


Nasi architekci pomogą Ci w doborze roślin do zielonej ściany!

Nie wiesz, jak zaprojektować swój ogród wertykalny? Nasi architekci krajobrazu z chęcią pomogą Ci wybrać rośliny do zielonej ściany, uwzględniając Twoje preferencje i potrzeby.

Oto nasze propozycje i jednocześnie najczęściej wybierane rośliny do zielonych ścian.


Rośliny pnące

Rośliny pnące to jedne z najlepszych gatunków roślin do ogrodów wertykalnych, ponieważ naturalnie wspinają się po pionowych powierzchniach, co ułatwia ich uprawę i pielęgnację. Poza tym, rośliny pnące mają wiele zalet estetycznych - ich piękne, bujne liście i kwiaty tworzą efektowne kompozycje na ścianach, a także maskują wszelkie niedoskonałości architektury budynków. Rośliny pnące to również gatunki bardzo łatwe w utrzymaniu i nie wymagające wiele miejsca, co stanowi dodatkowy atut w przypadku ograniczonej przestrzeni. Warto wybrać rośliny pnące o różnych kolorach, fakturach i kształtach liści, co pozwoli na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Doskonałymi propozycjami roślin pnących na zieloną ścianę będą: epipremnum, filodendrony pnące, bluszcz czy figowiec pnący.


Rośliny tropikalne

Rośliny tropikalne to kolejna grupa gatunków roślin, która świetnie sprawdza się w ogrodach wertykalnych. Charakteryzują się one bogatą kolorystyką, dużymi, ozdobnymi liśćmi, które stanowią piękną dekorację dla każdej powierzchni wertykalnej. Rośliny te cieszą się szczególnym zainteresowaniem ze względu na swoją oryginalność i egzotyczny charakter. Do najpopularniejszych roślin tropikalnych, które można wykorzystać w ogrodach wertykalnych, należą: storczyki, bromelie, filodendrony, monstery, paprocie, draceny. Rośliny te są nie tylko piękne i efektowne, ale także wymagają niewielkiej ilości miejsca i są stosunkowo łatwe w pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że rośliny tropikalne preferują ciepłe i wilgotne środowisko, co oznacza, że należy zapewnić im odpowiednie warunki klimatyczne w celu uzyskania jak najlepszego efektu.


60 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page