top of page

OŚWIETLENIE KARMIĄCE

Światło to element nieodzowny przy uprawie roślin, o ile te na ścianach zewnętrznych mają dostęp do słońca, o tyle te wewnątrz mają do niego utrudniony dostęp.

Dlaczego specjalistyczne oświetlenie zielonej ściany jest konieczne w 99% realizacji?

1. Światło, woda, składniki pokarmowe to podstawa życia roślin. 
2. Rośliny wewnątrz budynków mają ograniczony  dostęp promieni słonecznych.

3. Fakt, że pomieszczenie ma duże okna i dla ludzkiego oka wydaje się "widne", nie oznacza, że rośliny mają go wystarczająco do prowadzenia fotosyntezy.

4. Rośliny stosowane we wnętrzach pochodzą ze stref, gdzie panuje równonoc (12 godzin dzień i 12 noc), dodatkowo jest inny współczynnik przezroczystości atmosfery, inny kąt padania promieni oraz inne dobowe zachmurzenie. W Polsce większość dni w roku słońce operuje znacznie krócej niż 12 godzin.

5. Zielone ściany znajdujące się w pomieszczeniach bez okien lub z dala od nich oraz te sąsiadujące z oknami, ale usytułowane do nich prostopadle wymagają doświetlenia (odległe lub ustawione prostopadle źródło światła spowoduje wyciąganie pędów).

6. Zielona ściana wygląda dobrze tylko wtedy, gdy większość liści skierowana jest do patrzącego wierzchem blaszki liściowej. W przeciwnym razie widzimy system, a nie zwartą zieleń. Możemy osiągnąć ten efekt tylko oświetlając rośliny z naprzeciwka (w odpowiedniej odległości, jeśli lampy będą za blisko rośliny ułożą się równolegle do podłogi, a nie do nas).

7. Zielone ściany oświetlane zbyt małą ilością światła, światłem o złym spektrum barwowym, w złej odległości od ściany lub pod złym kątem - zawsze będą miały problemy, które ujawnią się od razu lub po kilku miesiącach. 

Rośliny oświetlane z boku lub z góry, nie stworzą zwartej zielonej ściany. 

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do zielonej ściany?

Przede wszystkim na temperaturę barwową i widma jakie źródło emituje. Reflektory oświetlające ścianę powinny posiadać na tyle mocy, aby oświetlić ścianę z odpowiedniej odległości, co sprawia, że wytwarzają dużo ciepła - należy zwrócić uwagę na odpowiednią radiację. 

 

Chętnie pomożemy w doborze źródła i oprawy. W naszej ofercie posiadamy reflektory oraz oprawy podtynkowe, które sprawdzają się nie tylko do oświetlania zielonych ścian. Lampy z naszej oferty sprawdzają się również w miejscach pozbawionych dostępu do światła naturalnego np. w galeriach handlowych.

oświetlona zielona ściana
bottom of page