top of page

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE

ŻYWE ELEWACJE 

to naszym zdaniem przyszłość zieleni w miastach i nie tylko! Zielone ściany zewnętrzne to nieocenione korzyści dla środowiska i wymierne korzyści dla najbliższego otoczenia. Zieleń tłumi hałas, wyłapuje kurz uliczny, obniża temperaturę latem, pomaga w walce z bardzo niekorzystnym efektem "wysypy ciepła". Elewacja w formie zieleni sprawdza się również jako izolacja - latem obniża temperaturę ścian. Zieleń wyłapuje również wodę deszczową i opóźnia jej spływ. Tymczasowe zmagazynowanie wody pomaga przy nagłych opadach, parująca woda stwarza mikroklimat, bardzo cenny w suche, gorąca lata.

zielona ściana

UPRAWA WERTYKALNA, A DOBÓR GATUNKOWY

Dobór gatunkowy uzależniamy od usytuowania ściany względem kierunków świata - adekwatnie do doboru w tradycyjnym ogrodzie. W zależności od tego, jaki efekt chce uzyskać inwestor, dobieramy gatunki wybierając spośród tych, które dobrze sprawdzają się przy tego typu uprawie. Zwracamy uwagę na mrozoodporność roślin, aby były trwałe na wiele lat, nawet przy bardzo zmiennym klimacie umiarkowanym, w jakim znajduje się geograficznie Polska.

różnorodna ściana roślin

PIONOWY OGRÓD

niesie wiele korzyści, analogicznie do tradycyjnego ogrodu. Zwiększa bioróżnorodność, zapewnia schronienie owadom, a nawet ptakom. W zależności od użytych gatunków może stanowić pokarm dla pszczół, motyli. Zielona ściana jest genialnym rozwiązaniem do małego ogrodu, a nawet dla balkonu w bloku. Może stanowić ogrodzenie lub jego fragment i być pięknym tłem dla tradycyjnej rabaty.  

zielona ściana z kolorowych roślin

NIEKOŃCZĄCE SIĘ ZALETY

Zieleń oprócz wymiernych, odczuwalnych efektów przynosi również korzyści w sferze społecznej. Zieleń sprawia, że przestrzeń staje się przyjaźniejsza, czujemy się w niej bezpieczniej. Zieleń podwyższa wartość przestrzeni, sprawia że ludzie chętniej w niej przebywają. Lokalizacja zieleni w nietypowej formie przyciąga przechodniów, może stać się również miejscem edukacji. Usytuowanie zielonej ściany w przestrzeni dużego miasta daje możliwość obcowania z naturą, obserwowania jej zmienności. Widok z okna na zieloną ścianę, czy lokalizowanie zielonych ścian na tarasach, czy balkonach, podwyższa wartość mieszkania

instalacja wertykalnego ogrodu
bottom of page