top of page

ŚCIANY WEWNĘTRZNE

podświetlony ogród wertykalny

ZIELONE ŚCIANY WE WNĘTRZACH

to bezapelacyjne jedna z piękniejszych dekoracji, na jakie możemy sobie pozwolić.

Oprócz wielu zalet, jakie wynikają z posiadania roślin w mieszkaniu, biurze, czy hotelowym SPA, posiadanie zielonej ściany niesie ze sobą kilka warunków, które należy spełnić. Gdy potraktujemy zieleń tylko jako dekoracje, a nie żywe organizmy i nie zapewnimy im odpowiednich warunków piękna zieleń może zacząć chorować lub wręcz obumierać. 

oświetlone rośliny ogrodu wertykalnego

ŚWIATŁO, WODA, SKŁADNIKI POKARMOWE, TEMPERATURA

To podstawy, które muszą być dobrane proporcjonalnie i stanowią sukces w zachowaniu zdrowia roślin. Zachwianie proporcji prowadzi do osłabienia roślin np. zbyt niska temperatura wpływa na transpirację wody, a zatem na częstotliwość nawadniania. Zbilansowanie tych czynników przy odpowiednim substracie i pielęgnacji daje spektakularne efekty. Zmiana lub stały niedobór podstawowych elementów skutkuje pogorszeniem stanu zdrowotnego roślin, podatnością na choroby i szkodniki. 

zielona ściana

JAKI SYSTEM WYBRAĆ?

Sukces każdej uprawy - roślin ozdobnych, czy warzyw to zaspokajanie specyficznych potrzeb dla każdego gatunku. Najlepsze efekty uprawowe odnosi się zapewniając roślinie warunki, jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. W wypadku zielonych ścian mamy do czynienia z roślinami egzotycznymi, pochodzącymi z okolic stref równikowych. Większość roślin na zielonej ścianie stanowią pnącza, które najlepiej czują się, gdy mogą się wspinać. W związku z tym, najlepszym wyborem będzie system filcowy umożliwiający przerastanie korzeni powietrznych. System plastikowy nie dość, że nie pozwala na wspinanie się roślin to dodatkowo jest problematyczny, jeśli chodzi o dostarczenie odpowiedniej ilości wody. 

ogród wertykalny z bliska

CO WIĄŻE SIĘ Z POSIADANIEM ZIELONEJ ŚCIANY?

Posiadanie zielonej ściany wiąże się przede wszystkim z przygotowaniem warunków odpowiednich dla egzotycznych gatunków, które się na niej znajdą. Gdy je spełnimy posiadanie ściany wiąże się już z samymi przyjemnościami :)

zielona ściana w zbliżeniu

WYMIERNE ZALETY

Zieleń we wnętrzach ma szereg zalet. Polepsza jakoś powietrza oraz jego wilgotność. Koi oczy, uspokaja, pozwala się odprężyć. Wbrew licznym doniesieniom odnośnie oczyszczających właściwości roślin - niestety, nie będziemy łudzić naszych klientów - zielona ściana nie jest w stanie wydolnie oczyszczać powietrza w wentylowanym pomieszczeniu. Aby skutecznie je oczyścić potrzeba od 10 do 1000 sztuk roślin na metr kwadratowy. Niemniej jednak prawdą jest, że powietrze z pobliżu zielonej ściany ma wyższą wilgotność, co jest nieocenionym atutem np. w klimatyzowanym biurze. Zieleń na powierzchni ściany wspaniale wycisza i poprawia akustykę wnętrza. 

ogród wertykalny w zbliżeniu

JAK WYBRAĆ WYKONAWCĘ? 

Jeżeli potencjalny wykonawca podaje informację, z jaką częstotliwością należy wymieniać roślin, powinna zapalić się nam czerwona lampka. Jeśli wykonawca, używa systemu lub sposobu sadzenia roślin, który usprawnia ich wymianę, należy się zastanowić nad zleceniem mu wykonawstwa. Rośliny na zielonej ścianie nie powinny być wymieniane, przy spełnieniu odpowiednich dla nich warunków, ponieważ dobrze utrzymane rośliny rosną, są zdrowe i nie zamierają, więc wymiana nie jest potrzebna.

Jeżeli firma zakładając ścianę informuje, że rośliny należy wymieniać, oznacza to, że nie umie zapewnić roślinom optymalnych warunków. 

pracownik pielęgnuje rośliny ogrodu wertykalnego
bottom of page