top of page
Szukaj

Jakie szkodniki roślin mogą zagrażać Twojej zielonej ścianie?

Zaktualizowano: 29 lis 2023


Każda roślina – w mniejszym, bądź większym stopniu – narażona jest na atak ze strony szkodników. Obecność nieproszonych gości stosunkowo szybko widać po pogorszeniu się stanu rośliny. Dzięki temu wpisowi poznasz najczęściej spotykane szkodniki roślin domowych oraz sposoby walki z nimi. Omówimy także proste sposoby skutecznej profilaktyki. Zapraszamy do lektury!

Czy szkodniki roślin są zagrożeniem dla zielonych ścian?

Szkodniki mogą dostać się do Twojego domu z zewnątrz bądź zostać przyniesione wraz z ziemią czy nową rośliną. Jeśli nie rozpoznasz szkodnika i szybko nie podejmiesz odpowiednich środków, zniszczy on Twoją roślinę i najprawdopodobniej przeniesie się na następne okazy. Jest to szczególne zagrożenie, jeśli trzymasz rośliny w skupisku – np. posiadasz zieloną ścianę.


szkodniki rośliny - zielona ściana bez szkodników
zielona ściana z roślin

Najpowszechniejsze szkodniki roślin domowych


Przędziorki

To roztocza, które żerują na dolnej stronie liścia, co objawia się powstawaniem żółto-białych plam. To bardzo małych rozmiarów, białe punkciki, które trudno dostrzec gołym okiem. Można je rozpoznać po charakterystycznych pajęczynkach. Sprzyjają im wysoka temperatura i suche powietrze.


Wciornastki

To niewielkie owady o długim ciele (do 2 mm długości), mogą mieć barwę białą, brązową lub czarną. Ich żerowanie na roślinie objawia się powstawaniem białych lub żółtych plam – często z czerwoną obwódką.

Wełnowce

Ich nazwa wzięła się od narośli chroniącej ich ciało, która przypomina strzępki wełny. Żerują głównie na spodniej stronie liści i na pędach. Wydzielają rosę miodową, która zwiększa ryzyko chorób grzybowych.

Mszyce

To małe owady koloru zielonego lub czarnego, mogą (lub nie) mieć skrzydła. Wydzielają lepką rosę miodową. Kiedy roślinę zaatakują mszyce, jej liście najpierw się poskręcają, a później zżółkną.

Ziemiórki

Muchówki o wielkości od 2 do 4 mm, których larwy rozwijają się w glebie. Żywią się materią organiczną z ziemi. Gdy jest jej pod dostatkiem – nie zrobią roślinie krzywdy. Natomiast w przypadku braku pokarmu, mogą uszkadzać korzenie i młode pędy.

zielona ściana z roślin
zielona ściana z roślin

Profilaktyka: zadbaj o to, by Twoje rośliny nie były podatne na szkodniki

Regularnie zraszaj te rośliny, które tego potrzebują. Jeżeli powietrze w Twoim domu jest suche (wilgotność na poziomie poniżej 40%), rozważ stosowanie nawilżacza – będzie on wybawieniem nie tylko dla Twojej rośliny, ale także dla Ciebie oraz reszty domowników. Do uprawy roślin domowych nie używaj ziemi ogrodowej – mogą w niej znajdować się szkodniki.


Kupuj rośliny w sprawdzonych miejscach, w których mają one odpowiednią opiekę zanim trafią do domów klientów. Wobec każdej nowej rośliny zastosuj obserwację, a nawet kwarantannę. Staraj się nie powodować stresu u swoich roślin, tzn. nie narażać ich na przeciągi, zmarznięcia, przelewania itp. stają się przez to bardziej podatne na atak szkodników.

Jak zwalczać szkodniki roślin domowych?

Większość szkodników zwalcza się za pomocą środków dostępnych w sklepach ogrodniczych. Ekologicznych preparatów można używać do pojedynczych przypadków, natomiast jeśli do czynienia mamy z masowym żerowaniem, zaleca się środki chemiczne.

Postaw na opiekę specjalistów!

Jeśli posiadasz w swoim domu lub biurze ogród wertykalny Garden Plus, nie musisz obawiać się o zdrowie i piękny wygląd swoich roślin. Wystarczy, że zdecydujesz się na nasz abonament pielęgnacyjny. Oferowany przez nas serwis obejmuje:

● przycinanie roślin,

● oczyszczanie roślin z martwych lub chorych pędów, liści, kwiatostanów,

● kontrolę stanu sanitarnego roślin,

● ewentualną interwencję w razie chorób i szkodników,

● oczyszczanie roślin z kurzu,

● kalibrowanie ilości wody i oświetlenia według aktualnych potrzeb roślin,

● dobór odpowiednich nawozów oraz formę ich podania

● gwarancję na rośliny.


Dzięki opiece naszych specjalistów Twój system zielonej ściany będzie miał zapewnione odpowiednie warunki pielęgnacyjne (oświetlenie, nawadnianie, nawożenie, oczyszczanie) – a jest to zdecydowanie najlepsza profilaktyka przed szkodnikami. Serdecznie zapraszamy do współpracy!28 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page