top of page
Szukaj

Czym są zielone ściany i gdzie można je zakładać?

Zaktualizowano: 29 lis 2023

Zielone ściany stanowią ciekawy i nowoczesny sposób na zaprojektowanie części aranżacji. Ten trend architektury jest coraz bardziej popularny wśród dekoratorów, gdyż pozwala na ożywienie przestrzeni, a jednocześnie dostarcza wyjątkowych doznań estetycznych. W tym artykule omówimy, czym jest zielona ściana i jakie są jej zalety. Zapraszamy do lektury!

zielona ściana

Czym jest zielona ściana?

Zielona ściana, (inaczej zwana także system wertykalny lub ogród wertykalny) to roślinna instalacja montowana na ścianie i zintegrowana z systemem nawadniania. Nasz autorski system Garden Plus zakłada sadzenie roślin w kieszeniach mat filcowych. Mają one wbudowaną warstwę wodonośną, która nasącza się podczas podlewania i umożliwia korzeniom roślin pobieranie wody.

Co więcej, maty filcowe przepuszczają powietrze, są zatem w stanie zaoferować odpowiednie parametry wodno-powietrzne w obrębie bryły korzeniowej. Odpowiednio dobrane materiały pozwalają na swobodny przerost korzeni oraz na wspinanie się pnączy przy wykorzystaniu korzeni powietrznych. Dzięki temu rośliny mogą stworzyć zwartą, gęstą ścianę zieleni.


Naszego ogrodu wertykalnego nie musisz podlewać - system nawadniania zrobi to automatycznie za Ciebie. System Garden Plus został zaprojektowany tak, by ograniczyć do minimum Twój udział w pielęgnacji roślin. Oprócz projektowania i instalacji wertykalnego ogrodu, oferujemy także regularny serwis pielęgnacyjny, podczas którego: sprawdzimy stan roślin, w razie potrzeby przytniemy, oczyścimy je z kurzu, martwych lub chorych części.


Nasz serwis możesz zamówić jednorazowo bądź w formie abonamentu. Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z roślinami na swojej zielonej ścianie, służymy profesjonalną, bezpłatną poradą.


Gdzie można założyć zieloną ścianę?

Zielone ściany mogą być zakładane praktycznie w każdym pomieszczeniu, w którym będzie można stworzyć odpowiednie dla roślin warunki. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na temperaturę pokojową oraz oświetlenie. Jedynymi przeciwwskazaniami do założenia zielonej ściany są przeciągi, ciepłe lub zimne podmuchy (np. z klimatyzatora).


Zielone ściany mogą być zakładane w różnych miejscach, w tym w domu, w restauracji, w biurze, a nawet na ulicy - na fasadzie budynku. Są one również popularne na tarasach i ogrodach.


Zalety zielonych ścian

Zielone ściany z roślin to coraz bardziej popularny trend wśród miłośników nowoczesnej aranżacji wnętrz. Istnieje wiele powodów, dla których warto zastanowić się nad ich wdrożeniem. Przede wszystkim, zielone ściany stanowią niesamowicie efektowny element designu. Naturalne zielenie nie tylko ożywiają przestrzeń, ale również wprowadzają atmosferę świeżości i bliskości z naturą.


Wiele badań wskazuje, że otoczenie się zielenią, zwłaszcza w miejscu pracy jak biuro czy domowy gabinet, korzystnie wpływa na nasz umysł. Według psychologii kolorów, zieleń nie tylko pobudza kreatywność, ale także zwiększa koncentrację, co przekłada się na wyższą produktywność.

Jednak zielone ściany z roślin to nie tylko estetyka. Ich korzyści są również bardzo praktyczne. Rośliny wprowadzone do wnętrz przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, a także wpływają na estetykę. W rezultacie otrzymujemy lepsze środowisko (do przebywania w nim), co sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu.


Rośliny na ścianach skutecznie wyłapują kurz uliczny oraz zanieczyszczenia. W kontekście rosnącej świadomości ekologicznej, zielone ściany z roślin stają się nie tylko modne, ale i odpowiedzialne środowiskowo.


Zielone ściany w Twoim domu lub miejscu pracy!

Zainteresował Cię nasz ogród wertykalny? Możemy zainstalować go nie tylko w biurze, szkole, czy galerii handlowej, ale także w Twoim domu! Współpracując z nami, otrzymasz fachowe doradztwo w zakresie instalacji i doboru gatunków roślin do warunków, które panują w Twojej przestrzeni. Po zakończonych pracach montażowych dbamy także o stabilny i ciągły rozwój zielonej ściany z roślin, regularnie serwisując je oraz dbając o prawidłowe warunki. Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

182 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page